Forum FILOZOFIA Strona Główna FILOZOFIA
Forum miłujących mądrość
 
 » FAQ   » Szukaj   » Użytkownicy   » Grupy  » Galerie   » Rejestracja 
 » Profil   » Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   » Zaloguj 

O kłamstwie
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FILOZOFIA Strona Główna -> Etyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Szymon
Gość


PostWysłany: Pon 13:18, 01 Sie 2016    Temat postu: O kłamstwie

Uważam, że człowiek jest z natury dobry. Dlaczego? Ponieważ właśnie do tego dąży. Każdy chce być dobrym, ponieważ w przeciwnym razie ma wyrzuty sumienia. Mamy tendencję do nagradzania i szanowania ludzi dobrych. Więc jesteśmy z natury dobrzy.
Jednak każdy ma inne znaczenie zwrotu "dobry człowiek". Praktycznie każdy uważa się za raczej dobrego człowieka zarówno egoista, morderca, gwałciciel jak i porządny człowiek. Jeśli coś uważamy za złe, jeśli wiemy, że coś takie jest to nie robimy tego.
Dlaczego więc czynimy zło? Myślę, że przede wszystkim z powodu kłamstwa
Kłamstwa, którymi się karmimy i jesteśmy karmieni. Uważamy, że coś nie jest złe, nie jest grzechem. Innym powodem zła które czynimy jest zniewolenie, które często lecz nie zawsze sami sobie narzucamy i często jest kolejnym kłamstwem. Myślimy, że musimy coś zrobić mimo tego, że wiemy, że jest to złe i niewłaściwe. Ale myślimy sobie "muszę!", "tak będzie dla mnie lepiej", "to mniejsze zło" itp. Usprawiedliwiamy się.

Pozostaje jeszcze zło które wyrządzamy nieświadomie, niechcący. Dzieje się tak zapewne przez naszą niewiedzę, ignorancję, brak uwagi. Ale kto to wie?

Każdy człowiek jest inny, ma inne poglądy, stosunek do świata i sposób jego postrzegania.
Wszyscy mamy również swoje własne kłamstwa. (Być może inne postrzeganie świata jest wynikiem innych kłamstw w które wierzymy). Kiedy sięgniemy do swojej pamięci dostrzeżemy, że nasze dawne poglądy, idee pragnienia z czasem się zmieniły, uważamy je teraz za coś błędnego, głupiego, fałszywego. Nie wiemy o tym ale takie właśnie kłamstwa są w nas obecne zawsze w większym lub mniejszym stopniu. Jeśli dwie osoby mają inne zdanie na jakiś temat i jedna opinia wyklucza inną to na pewno któraś z nich jest takim "kłamstwem" (Choć każdy może mieć chodź cząstkę racji/prawdy). My wierzymy w te swoje kłamstwo i dlatego trudni nam jest zmienić opinię.
Wszystko, a raczej prawie wszystko może być kłamstwem. Ważne jest aby niemieć, a raczej mieć jak najmniej dogmatów, rzeczy, w które bezkrytycznie wierzymy i przyjmujemy. Być otwartym jak dobry naukowiec, który zawsze szuka prawdy o świecie testując kolejne hipotezy i weryfikując teorie.
koniec

Moje poglądy również mogą być "kłamstwem" tak samo jak wasze.
Powrót do góry
Shasker
Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 490
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 21:24, 01 Sie 2016    Temat postu:

Zacznijmy od tego, że nie uznaję słowa "grzech".

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Shasker dnia Pon 21:26, 01 Sie 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szymon
Gość


PostWysłany: Wto 11:36, 02 Sie 2016    Temat postu:

Zależy jak rozumiesz pojęcie "grzech"
Definicja
Grzech – przekroczenie konkretnych norm moralnych i religijnych. Pojęcie najczęściej używane w dziedzinie religijnej.
Powrót do góry
Daniel
Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 1878
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 34 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 20:25, 02 Sie 2016    Temat postu:

Kłamstwo, to świadome mówienie nieprawdy. Gdy mamy świadomość jakieś wiedzy, która nie koniecznie musi być prawdą, to przy przekazie jej innemu człowiekowi w formie nie zmienionej wchodzimy w relacją z nim opartą ma prawdzie. Gdy świadomie zatajamy ją lub zmieniamy wtedy pojawia się kłamstwo. Zawsze jednak musi być ten drugi człowiek, bo samego siebie nie możemy okłamać. Możemy najwyżej błądzić.

Kłamstwo jest więc relacją społeczną, a tym samym jego zakres zawęża się tylko do istotnych wartości społecznych. Nie można więc kłamać przeciwko społeczeństwu, którego jest się członkiem. Jednak można zataić sprawy intymne dotyczące tylko siebie czy mało ważnych spraw.

Walka z kłamstwem, które może przetrwać wieki, jest podstawowym obowiązkiem społecznym. Zaniechanie tego w imię wiary w prawdę objawioną lub wiary w autorytety jest błędem. Takim samy jest popieranie ustroju opartego na partiach politycznych składających się z cynicznych kłamców. Kłamstwo zwalcza się wiedzą.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Shasker
Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 490
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 21:12, 02 Sie 2016    Temat postu:

Szymon napisał:
Zależy jak rozumiesz pojęcie "grzech"
Definicja
Grzech – przekroczenie konkretnych norm moralnych i religijnych. Pojęcie najczęściej używane w dziedzinie religijnej.


<- Ateista

Uważam słowo "grzech" za formę manipulacji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szymon
Gość


PostWysłany: Wto 21:12, 02 Sie 2016    Temat postu:

Może i nie słusznie, ale ja używam słowa kłamstwo jako określenie czegoś niezgodnego z prawdą, czegoś błędnego, złego. A nie tylko jako relacji społecznej.
Z moich poglądów wynika (lub właśnie na tym się opierają), że musi istnieć "prawda absolutna'.

"Jeśli nie ma czegoś takiego jak prawda absolutna, tak więc nie ma nic ostatecznie właściwego ani złego. To, co może być „właściwe dla ciebie” nie musi być „właściwe dla mnie”. Podczas gdy na powierzchni ten typ relatywizmu wydaje się bardzo pociągający, jeśli zagłębić się w jego logiczne konkluzje, wkrótce okazuje się zgubny. Wyobraź sobie przez chwilę, że nie ma prawdy absolutnej i że wszystko jest relatywne (nie ma żadnego rodzaju standardów). W skrócie, co się stanie - wszyscy zaczną ustalać swoje własne reguły na życie i będą robili to, co względem nich jest właściwe. To spowodowałoby problemy, dlatego że poczucie, że coś jest właściwe według jednej osoby wkrótce zderzyłoby się z poczuciem innej osoby. Na przykład, co jeśli według mnie „właściwym jest” ignorowanie świateł ulicznych, nawet jeśli pokazują kolor czerwony? W ten sposób byłbym zagrożeniem dla życia innych ludzi. Mogę też myśleć, że właściwym jest ukraść ci coś, podczas kiedy ty możesz uważać to za niewłaściwe. Analogicznie, ktoś może zadecydować, że zabijanie ludzi jest w porządku, i dlatego będzie usiłować zabić wszystkich w zasięgu wzroku."
Powrót do góry
atacama
Dołączył: 02 Sie 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:53, 03 Sie 2016    Temat postu: Re: O kłamstwie

Szymon napisał:
Ważne jest aby niemieć, a raczej mieć jak najmniej dogmatów, rzeczy, w które bezkrytycznie wierzymy i przyjmujemy. Być otwartym jak dobry naukowiec, który zawsze szuka prawdy o świecie testując kolejne hipotezy i weryfikując teorie.
Z tym się zgadzam. Otwarty umysł ucznia to się nazywa.

Moim zdaniem istnieje prawda absolutna i przekazują ją religie. Ale żeby to pojać to trzeba mieć albo tak otwarty i głęboki umysł jaki miał Jezus, albo po prostu przyjąć i stosować. Kłamstwo też istnieje i jest złem, czymś co nam szkodzi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
murarz pustyni
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 654
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 15:16, 03 Sie 2016    Temat postu:

Każda rasa kosmiczna ma wady. Wadą jaszczurów jest niezdolność do uczciwości. Im bezczelniejsze kłamstwo tym dla nich większa chwała. Tak jest w zdominowanym przez jaszczurowatych NWO, które Oziębienie klimatu powodowane spadkiem aktywności słońca przechrzcili na ocieplenie klimatu powodowane aktywnością człowieka. Kościół chrześcijański rządzony przez satanistów czczących demony jaszczurze.
Syjonistyczne jaszczury z Izreala non stop lansują kłamstwo o holokauście 6 milionów żydów, w polsce , rządzonej przez żydów , za piętnowanie tego kłamstwa grozi więzienie, więc obsolutnie oficjalnie popieram mit holokaustu 6 milionów wżydów, choć wiele źródeł podaje 300 tysięcy żydów i 20 milionów słowian i to nas dotyczy holokaust, który trwa.
W medycynie leki NA choroby inne de facto wywołują je. Zażywanie prozacu wywołuje depresje, leki na osteoporozę wywołują osteoporozę, badanie mammograficzne wywołuje raka itd. Bo jaszczury z Oriona, które tym rządzą mają obsesję na punkcie kłamstwa i oszustwa bezczelnego.
Wielu jest wśród nas takich, którzy mają silne skłonności do zachowań jaszczurzych z powodu programów mentalnych przejętych po duszy, lub po DNA*. , lecz de facto wszyscyśmy jako ludzie po trochę małpami a po trochu jaszczurami i dlatego mamy tendencję do oszukiwanie samych siebie i innych.
Tu na forum Aniart zaprezentowała jaszczurzy program gadziego mózgu czyli hierarchiczności + kłamstwo pisząc mniej więcej :"Nie obchodzi mnie, jeśli udowadniacie, że kłamię i nie muszę tego czytać, bo nie jesteście dla mnie autorytetami".
Ex-plejadianie z kolei nie tyle kłamią, co unikają jak ognia trudnych sytuacji, więc głównie okłamują samych siebie, lecz są fajni.
Bardzo prawdomówni bywają natomiast wcieleni ex-po duszy-arkturianie,
których z kolei wadą jest zarozumiałość, więc może warto skierować życzliwą uwagę
na duchową mniejszość etniczną czyli rdzennych ziemian.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez murarz pustyni dnia Śro 15:32, 03 Sie 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Szymon
Gość


PostWysłany: Śro 19:01, 03 Sie 2016    Temat postu:

murarz pustyni
1. Nie są znane żadne istoty pozaziemskie.
2. Świat nie jest sterowany przez żadne grupy ludzi próbujące wprowadzić "nowy porządek świata"
3. Zmiany klimatu są od dekad, intensywnie badane przez naukowców. Dziś możemy z całą pewnością powiedzieć, że aktywność słoneczna spada, ale klimat się ociepla i to z naszej przyczyny.
4. Kościół nie jest rządzony przez satanistów czczących demony jaszczurze.
5. Twoje słowa o holokauście to bzdura, a liczby wyssane z palca.
6. Każdy lek leczy, większość ma również niewielkie skutki uboczne, ale bardzo niewielkie.
7. Nie ma żadnych jaszczurów, ani innych.
8. Ziemią nie rządzą żadne ciemne siły satanistycznych syjonistów i ich korporacje
9. Twoja cała wypowiedź to jedna wielka bzdura i teoria spiskowa

Są dwie opcje albo robisz sobie żartujesz (na co mam nadzieję, bo dobrze ci życzę), albo jesteś chory na głowę i musisz się leczyć. Jednak jeśli potrafisz zadaj sobie pytanie A co jeśli się mylę? Jeśli to wszystko jedno wielkie kłamstwo? I pamiętaj, jeśli nie masz na coś dowodów, to nie możesz być tego pewny. Możesz w to wierzyć czyli uznawać to za prawdę.
Wiara - nadawanie dużego prawdopodobieństwa prawdziwości twierdzenia, w warunkach braku wystarczającej wiedzy. Owo subiektywne prawdopodobieństwo nigdy nie osiąga wartości 100%, gdyż wtedy wiara staje się wiedzą.
Powrót do góry
Krypton
Dołączył: 23 Mar 2012
Posty: 819
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Ziemia
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 19:52, 05 Sie 2016    Temat postu:

Shasker napisał:
Szymon napisał:
Zależy jak rozumiesz pojęcie "grzech"
Definicja
Grzech – przekroczenie konkretnych norm moralnych i religijnych. Pojęcie najczęściej używane w dziedzinie religijnej.


<- Ateista

Uważam słowo "grzech" za formę manipulacji.

Nic dziwnego, religie tworzono w celach manipulacji.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Shasker
Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 490
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 19:56, 05 Sie 2016    Temat postu:

Niektórzy jeszcze tego nie zrozumieli.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Daniel
Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 1878
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 34 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 20:38, 25 Sie 2016    Temat postu:

Polska to chyba miejsce, gdzie kłamstwo osiągnęło swoje apogeum. Tu każdy kłamie i każdego uważa za kłamcę. Tutaj nie dotrzymuje się umów i uznaje się ten stan za normalny. Toleruje się kłamstwo u polityków, adwokatów, a także u lekarzy. Zakłamane są elity tego kraju.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Shasker
Dołączył: 13 Maj 2016
Posty: 490
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 10:30, 26 Sie 2016    Temat postu:

Zależy kogo słuchasz. Możesz spędzać czas z ludźmi permanentnie narzekającymi na rzeczywistość i tak, wtedy sam zaczniesz mieć takie zdanie. Kwestia brzmi: Czy zamierzasz jakoś działać, czy siedzieć w kącie i gderać.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Daniel
Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 1878
Przeczytał: 1 temat

Pomógł: 34 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Gdańsk
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 9:09, 27 Sie 2016    Temat postu:

Shasker napisał:
Zależy kogo słuchasz. Możesz spędzać czas z ludźmi permanentnie narzekającymi na rzeczywistość i tak, wtedy sam zaczniesz mieć takie zdanie. Kwestia brzmi: Czy zamierzasz jakoś działać, czy siedzieć w kącie i gderać.

Nie tylko zamierzam, ale działam. Przeważnie przestaję dyskutować z kłamcami, bo nie mam czasu na weryfikacje ich prawd. Nie robię to jednak przesadnie, bo i tak jesteśmy zalani informacjami fałszywymi, z których tylko niewielka część jest kłamstwem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
murarz pustyni
Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 654
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 12 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 23:57, 03 Lis 2016    Temat postu:

@Ależ Danielu, o ile pamiętam, to ty okłamujesz innych i siebie. W kwestii kłamstwa teorii wielkiego wybuchu nie miałeś czasu na weryfikację swoich fałszywych przekonań, a nie na weryfikację "ich kłamstw". Czym się różni ta postawa od postawy słuchaczki radia Maryja, która nie ma czasu na weryfikacje kłamstw tych, którzy mówią o sataniźmie i pedofilii w kościele? Niczym!

@Ależ gościu szymon. Czy zgodzisz się ze mną, że urojenia
to przekonania sprzeczne z faktami, a nie z tym, co myśli większość?
I że ponieważ to, co ja pisałem jest zgodne z faktami,
to ty masz urojenia i to Ciebie i podobnych Tobie
czekają przykrości zwane "leczeniem", prawda?
Pysznisz się swą anonimową bezkarnością,
a siły wyższe znają Cię i szykują Ci konsekwencje,
których nie zazdroszczę.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez murarz pustyni dnia Pią 0:00, 04 Lis 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FILOZOFIA Strona Główna -> Etyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
subMildev free theme by spleen & Programosy
Regulamin